Türkçe | English    
 

ANA SAYFA

HAKKIMIZDA

AVUKATLARIMIZ

FAALİYET ALANLARIMIZ

KAHVE MOLASI

İLETİŞİM

 
 
 

HABERLER


 

Yargıtay'dan Önemli Kararlar


 
Haberlere Geri Dön
 

Yargıtay'dan önemli kararlar: Elektrik faturalarında kayıp-kaçak bedeli altında tahsil olunan bedellerin iadesi yolu açıldı.

Yargıtay’ın son dönemde verdiği kararlarla elektrik faturalarında kayıp-kaçak bedeli altında tahsil olunan bedellerin iadesi yolu açıldı.

Yargıtay 3. Hukuk Dairesi, 23.9.2014 tarihli ve 2014/12810 E. - 2014/12352 K. sayılı kararında, kayıp kaçak bedelinin kesinlikle bu konuda ilgisi bulunmayan tüketicilerden tahsil edilemeyeceği yönünde karar verdi. (EK-1)

Yargıtay Hukuk Genel Kurulu’nun tüketicilerle ilgili verdiği 21.05.2014 tarihli ve 2013/7-2454 E. – 2014/679 K. sayılı bir diğer kararda ise, Yargıtay Hukuk Genel Kurulu bu konuda “Elektrik enerjisinin nakli esnasında meydana gelen kayıp ile başka kişiler tarafından hırsızlanmak suretiyle kullanılan elektrik bedellerinin (kaçak), kurallara uyan abonelerden tahsili yoluna gitmek hukuk devleti ve adalet düşünceleri ile bağdaşmamaktadır. Hem bu hal, parasını her halükârda tahsil eden davalı kurumun çağın teknik gelişmesine ayak uydurmasına engel olur, yani davalı kendi teknik alt ve üst yapısını yenileme ihtiyacını duymayacağı gibi, elektrik hırsızlanmak suretiyle kullanan kişilere karşı önlem alma ve takip etmek için gerekli girişimlerde de bulunmasını engeller. Oysa ki elektrik kaybının önleme ve hırsızlıkları engelleme veya hırsızı takip edip, bedeli ondan tahsil etme görevi de bizzat enerjinin sahibi bulunan davalıya aittir. Bununla birlikte tüketici vatandaşın faturalara yansıtılan kayıp kaçak bedelinin hangi miktarda olduğunun apaçık denetlenebilmesi ve hangi hizmetin karşılığında ne bedel ödediğini bilmesi yani şeffaflık hukuk devletinin vazgeçilmez unsurlarındandır." şeklinde karar verdi. (EK-2)

(EK-1)

(EK-2)